-
Trwałość nowo budowanych dróg i autostrad.
Współcześnie w toku realizacji budowy dróg i autostrad zdecydowanie największy nacisk kładzie się przede wszystkim na wytrzymałość wykonywanych nawierzchni oraz linii. Chodzi nam tutaj przede wszystkim o to, aby kosztowne inwestycje, znacznie obciążające budżet państwowy oraz miejski, były jak najbardziej trwało długoterminowej perspektywie. W końcu wydając grube miliony na nowe drogi nie chcielibyśmy, aby nasze, podatników pieniądze poszły na marne, a droga natychmiast po oddaniu do użytku nadawała się do kompleksowego remontu. Dlatego też, wykorzystywane są tutaj najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, czyli materiały geosyntetyczne, gwarantujące możliwość wzmocnienia nie tylko samego gruntu czy tez nawierzchni, ale także terenów przyległych, które mogłyby silnie oddziaływać na drogę czy też linię kolejową.
Powstrzymanie erozji gleby.
Jednym ze zdecydowanie najczęściej pojawiających się problemów w budownictwie drogowym i kolejowym jest erozja gleb i ich osuwanie się ze skarp otaczających drogi i trakcje kolejowe, co będzie prowadzić do poważnych uszkodzeń i obniżenia trwałości samych tras. Aby zabezpieczyć przyległe do tras skarpy przed erozją, wykorzystywana jest mata antyerozyjna, wytwarzana z pojedynczych włókien polipropylenowych, stabilizowanych przeciw promieniowaniu UV. Mogą być stosowane maty antyerozyjne zbrojone siatką stalową, lub też nie. Wykorzystywane są one do zbrojenia gruntu w jego przypowierzchniowej warstwie 1-2 cm, stanowiąc jednocześnie ochronę przed erozją powierzchniową, poprzez podtrzymywanie humusu i powierzchniowej roślinności. Skutkiem zastosowania mat antyerozyjnych, bez trudu można powstrzymać proces erozji skarp, który byłby bardzo niewłaściwy i negatywnie wpływał na wytrzymałość samej nawierzchni drogowej czy też linii kolejowej.
Zbrojenia przy pomocy geosiatki.
Podstawowym zadaniem geosiatki w budownictwie drogowym, kolejowym czy też przy budowie składowisk odpadów, jest zabezpieczenie i wzmocnienie gruntu. W przypadku budownictwa drogowego i kolejowego, geosiatka ma za zadanie przede wszystkim ustabilizować teren wzdłuż trasy, na jej poboczach, gdzie bardzo często będziemy mieć do czynienia ze stromymi skarpami, które mogłyby się osuwać w dół na trasę. Są to płaskie geosynbtetyki, o prostopadłym układzie pasm, tworzących oczka, dzięki czemu geosiatki świetnie współpracują z gruboziarnistym kruszywem kamiennym. Wytwarzane są najczęściej z polipropylenu, polietyleny czy też poliestru, dzięki czemu są odporne na działanie czynników atmosferycznych i bardzo wytrzymałe w dłuższej perspektywie czasowej. Nie ulegają naturalnym procesom degradacyjnym, dzięki czemu raz zabezpieczone skarpy pozostaną zabezpieczone przez bardzo długi okres czasu, a to przecież w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Bardzo często wykorzystywane są także do zabezpieczania skarp składowisk odpadów, czy też budowy murów oporowych w połączeniu z prefabrykatami betonowymi.
06/07/2017 / grawertop / Możliwość komentowania Trwałość nowo budowanych dróg i autostrad. została wyłączona
Categories: Budownictwo
Tagi: geokompozyty, geosiatki, geotkaniny, geowłókniny, maty antyerozyjne, miragrid
Azalia w naszym ogrodzie. Odzież myśliwska na sezon zimowy.
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Naprawa AGD
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Praca
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- SEO
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Ślub i wesele
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta