-
Proces brykietowania trocin i wiórów.
Wytwarzanie brykietu z trocin to bardzo ciekawy ale też wymagający proces technologiczny. Przede wszystkim wymaga przygotowania odpowiednich warunków. Należy tutaj zadbać o to, aby brykietowanie przebiegało w możliwe jak najbardziej suchych warunkach. Pomieszczenia należy do tego celu starannie przygotować, wyposażyć w wentylację i ogrzewanie. Należy je także zaizolować od otoczenia. Dzięki temu wytworzony brykiet będzie charakteryzować się wysokim poziomem wartości opałowej. Można wręcz powiedzieć, iż jest to kluczowa do spełnienia kwestia, aby brykietowanie wiórów, trocin i zrębków miało jakikolwiek sens.
Przebieg procesu brykietowania.
Jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności trzeba będzie zadbać o prawidłowe przygotowanie materiału do brykietowania. Musimy zadbać o to, aby wszystkie wióry i trociny poddawane przeróbce na brykiet, były jak najbardziej suche. W tym celu należy zadbać o to, aby pomieszczenia do ich magazynowania były wentylowane i ogrzewane. Dopiero w momencie gdy materiał wsadowy będzie wilgotny najwyżej do 10%, możemy przystąpić do brykietowania. Jeśli będzie to wyższy poziom, niestety brykietowanie będzie raczej niemożliwe. Owszem można produkcję puścić, niemniej jednak brykiet nie będzie się tak dobrze trzymać. Wynika to z faktu tego, iż podczas brykietowania trociny i wióry są prasowane pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Dzięki temu wyciskana jest z nich żywica i to ona stanowi materiał spajający trociny w brykiety. Jeśli będziemy mieć w trocinach nazbyt dużo wody, niestety ale żywica nie będzie w stanie tak dobrze trzymać kostek brykietu w całości. Dlatego też, nie tylko pomieszczenia magazynowe, ale także te, w których realizowane jest brykietowanie, powinny być ciepłe i suche. Dzięki temu wytworzony brykiet będzie charakteryzować się dobrymi właściwościami opałowymi. Jego spalanie będzie efektywne i nie będzie pociągać za sobą przyspieszonej eksploatacji kotła.
Dlaczego wilgotność brykietu jest tak istotna.
Powyżej wielokrotnie wspominaliśmy o tym, aby wilgotność prasowanych trocin nie przekraczało 10%. Tak samo jest też z samym, gotowym już brykietem drzewnym. W przypadku gdy będzie zbyt wilgotny w procesie jego spalania, będziemy zbyt dużo energii cieplnej tracić na jego wysuszenie. Jest to konieczne, aby z drewna wydzielał się gaz, który ulega spalaniu w wysokiej temperaturze. Poza tym, warto też pamiętać, iż parująca z mokrego brykietu woda, będzie przyczyniać się do korodowania naszego kotła. Możemy więc z całą stanowczością stwierdzić, iż wilgotny brykiet będzie wpływać na niszczenie kotła. Dlatego też, już na etapie produkcji oraz magazynowania brykietów, konieczne jest zadbanie o jego suszenie i zabezpieczenie przed wilgocią. W przeciwnym przypadku, będziemy mieć brykiet słabej jakości, którego spalanie będzie przyczyniać się do strat.
02/12/2018 / grawertop / Możliwość komentowania Proces brykietowania trocin i wiórów. została wyłączona
Categories: Przemysł
Tagi: proces produkcji brykietu, produkcja brykietu
Zastosowanie łożysk stożkowych. Kredyt dla zadłużonych – w jaki sposób można uzyskać?
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Naprawa AGD
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Praca
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- SEO
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Ślub i wesele
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta