-
Liczby nie kłamią
Liczby, w przeciwieństwie do słów, nie kłamią. Słowa mogą kłamać, gdyż mogą one być różnie przez różnych ludzi interpretowane. Tak właściwie to słowa składające się na całe zdania mogą być zinterpretowane na tyle sposobów, ile osób te zdania czyta, bo każdy może rozumieć poszczególne słowa po swojemu, a wówczas zmienia się również sens zdania. Czy liczby mogą więc kłamać? Czy też mają tendencję do przybierania różnych form, czy mogą być interpretowane na różne sposoby? Oczywiście, że nie, dlatego też wszystko, co jest przedstawione za pomocą liczby czy chociażby cyfr jest niepodważalne, nie da się tego zakwestionować, nie sposób temu zaprzeczyć. Mówi się, że matematyka jest królową nauk i to właśnie ta królowa pozwala nam interpretować badania, a raczej zebrane podczas nich dane, za pomocą cyfr i liczb, które mówią same za siebie i mówią tak klarownie, jak żadne słowa. Matematyka, a właściwie to statystyka, która jest nierozerwalnie z matematyką związana, jest wykorzystywana do wyszukiwania prawidłowości w zebranych danych i ich interpretacji właśnie za pomocą matematycznych wzorów, algorytmów, na które składają się liczby. To dlatego wyniki tych badań są jasne i nie można im zaprzeczyć. To dlatego wyników tych badań nie można podważyć ? matematyka nie kłamie, a więc liczby, które są z matematyką ściśle związane ? również nie mają prawa tego robić.
Statystyka ostatnim etapem badań
Wiadomo, że badania na jakikolwiek temat, z jakiekolwiek dziedziny nie rozpoczynają się od matematyki. Gdyby tak było, to prawdopodobnie liczba osób przeprowadzająca różnego rodzaju badania zmniejszyłaby się o połowę. Nie każdy jest bowiem matematycznie uzdolniony, nie każdy zaprzyjaźniony jest z liczbami na tyle, by wykorzystywać je swobodnie i swobodnie nimi operować. Dlatego też każde badania zaczyna się od zbierania danych na określony temat. Dane można zbierać w różny sposób, za pomocą ankiet lub sondaży ? zależy to od celu zbierania badań, jak również od ogólnego tematu badań. Dopiero, gdy odpowiednia ilość danych zostanie już zebrana ? dopiero, gdy są one wystarczające i można z nich wyciągnąć odpowiednie wnioski ? dopiero wtedy rozpoczyna się ich interpretowanie i analizowanie.
Analiza danych
To właśnie ten etap, ostatni etap badań, jest tym etapem, w którym wykorzystuje się opracowania statystyczne. Wspomniane opracowania statystyczne pozwalają na zinterpretowanie zebranych danych z wykorzystaniem wzorów i algorytmów matematycznych. Opracowania statystyczne również odbywają się, podobnie jak samo zbieranie danych, na różne sposoby, ale zawsze są one dokładne, bo zawsze wiążą się z matematycznymi obliczeniami, a te, jak zostało powiedziane już wcześniej, nigdy nie kłamią. Warto więc zaprzyjaźnić się z liczbami, jeśli prowadzi się jakiekolwiek badania lub jeśli ma się taki zamiar, bo dane nawet łatwiej jest zinterpretować stosując tak dokładne opracowania statystyczne.
18/04/2014 / grawertop / Możliwość komentowania Liczby nie kłamią została wyłączona
Categories: Biznes
Tagi: obliczenia statystyczne, opracowania statystyczne, pomoc statystyczna, rstat.pl, statystyka
Jak skutecznie leczyć schorzenia ziołami? Zakup wyposażenia dla warsztatu lakierniczego.
Kategorie
- Automatyczna identyfikacja
- Bez kategorii
- Bielsko Biała
- Biznes
- Budowa domów
- Budownictwo
- Drukarki i materiały
- Edukacja
- Elektronika
- Finanse i ekonomia
- Firmy
- Fotografia
- Gastronomia
- Gry komputerowe
- Internet
- Klimatyzacja i wentylacja
- Kody kreskowe
- Komputery
- Maszyny budowlane
- Motoryzacja
- Myślistwo
- Naprawa AGD
- Narzędzia
- Narzędzia budowlane
- Nawadnianie
- Nieruchomości
- Odzież
- Ogród
- Ogrzewanie
- Optyka
- Pomoc drogowa
- Pompy i odwadnianie
- Praca
- Prawo
- Projekty budowlane
- Przemysł
- Regionalne
- Reklama
- Rolnictwo
- Rozrywka
- Rybnik
- SEO
- Sieci komputerowe
- Sklepy
- Ślub i wesele
- Sztuka
- Transport
- Turystyka
- Uroda i moda
- Warszawa
- Wyposażenie wnętrz
- Zdrowie
- Zwierzęta